Co to jest RPG?

Wielu już takie pytanie zadawało i wielu na nie próbowało odpowiedzieć. Najłatwiej powiedzieć „Zobacz sobie. Zagraj. Zrozumiesz.” Niestety nie każdy ma taką możliwość i też nie każdy ma odwagę tak od razu zagrać. Dlatego dwa zdania napiszę, czym dla mnie jest RPG.

Wyobraź sobie pokój z dużym stołem. Wokoło stołu siada grupka przyjaciół. Każdy z nich ma przed sobą kartkę papieru z tajemniczymi statystykami, ołówek i garść kostek. Różnych kostek. Nie tylko k6 ale też k10 czy k20.

U szczytu stołu siedzi nieco inna osoba. Osoba, która ma podręcznik z opisem świata i reguł, które tym światem rządzą. Osoba, która ma w głowie nieskończoną ilość pomysłów na przygody, które mogą spotkać bohaterów w owym świecie. To jest właśnie Mistrz Gry. Reżyser wszystkiego co będzie się działo.

Na kartkach przyjaciele mają zapisane kim są ich postaci. Na przykład Ela będzie grała krasnoludką zaś Mateusz wybrał sobie orka. Wybrali już wygląd, imię, wyposażenie swoich postaci. Dali im cechy takie jak zręczność czy siła fizyczna oraz przyznali profesje lub dyscypliny.

Teraz Mistrz Gry zacznie mówić. Opisze graczom gdzie znajdują się ich postaci, co mogą robić w tym miejscu, gdzie pójść. A oni podejmą decyzje. Decyzje, które zaważą na losach ich bohaterów.

Wyobraź sobie teatr. Każdy wie jak wygląda teatr. Sesja to właśnie taki teatr z Mistrzem Gry jako reżyserem i Graczami jako aktorzy.

Nie mamy na sesjach komputerów (no chyba że do puszczania muzyki). Siadamy twarzą w twarz i gramy swoje role. Na te kilka godzin stajemy się kimś innym. Kimś, kto w wymyślonym świecie przeżywa niesamowite przygody.

To jest właśnie RPG. Role Playing Game.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s