Festiwal Fantastyki Twierdza

11 – 13 września 2015, Giżycko.

Mazury są miejscem przez konwenty raczej omijanym, dlatego grupa zapaleńców postanowiła zmienić tą sytuację i zrobić tam duży, porządny konwent. Czy im się udało? Moim zdaniem tak, ale o tym za chwilę.

Dojechanie do Giżycka stanowi pewne wyzwanie, ale dla chcącego nic trudnego. Ja wybrałam samochód i, po raz pierwszy, zabrałam swoją mamę, która nagle wyraziła zainteresowanie konwentem. Pewnie skusiły ją mazury Puszcza oko

O samej Twierdzy usłyszałam dużo wcześniej. Będąc na spotkaniu zaprzyjaźnionej grupy Toporów z równie prężną Gwardią Navis usłyszałam o pasjonatach, którzy chcą w zabytkowej twierdzy Boyen na mazurach zrobić konwent. Zastanowiłam się nawet wtedy, kim są Ci pasjonaci ale nie wnikałam w temat, dochodząc do wniosku, że jak wszystko wypali to i tak o konwencie usłyszę. Jakież było moje zdziwienie, kiedy dużo później, gdy już zapomniałam o tej rozmowie, napisała do mnie Dorota Filipczak-Brzychcy i zaprosiła mnie, jako pisarkę, żebym przyjechała na Twierdzę jako ich gość. Doroty osobiście nie znałam ale jej mąż Artur, był dowódcą chorągwi Podolskiej, do której w zamierzchłych czasach należałam, i którego darzyłam sympatią. Pomyślałam sobie wtedy „jaki ten świat jest mały.” Oczywiście zgodziłam się z największą przyjemnością. W końcu to nowy, duży, konwent, a ideę rozwoju mojego hobby zawsze będę wspierała.

Dotarliśmy do Giżycka w piątek wieczorem. Ponieważ już w piątek miałam prowadzić sesję odstawiłam mamę do hotelu i wróciłam na Twierdzę. To ogromny, i piękny, obiekt. Niezwykle klimatyczny, pełny zakamarków. Wspaniały wybór na konwent, choć przyznam, że bez mapy (i latarki) można tam nieźle pobłądzić. Organizatorzy zadbali jednak o to, żeby każdy wiedział co, gdzie się dzieje. Przy akredytacji dostałam mapę, rozpiskę programu i identyfikator w postaci opaski na rękę. Przyznam, że ten ostatni nie przypadł mi do gustu. Opaska jest wodoodporna, więc nie ma strachu, że coś się z nią stanie podczas kąpieli ale średnio wygodna. Raz, że niewidoczna, wrzesień nie rozpieszcza temperaturą, a ten był szczególnie zimny, więc bluzy i kurtki były w powszechnym użyciu i ukryta pod rękawami opaska była kompletnie niewidoczna. Przez to nie można było zidentyfikować kto jest kim. Myślę, że dużo lepiej sprawiają się zwykłe identyfikatory, na których można napisać imię, a ich kolory od razu mówią nam, czy mamy do czynienia z organizatorem, uczestnikiem czy twórcą programu. Natomiast ulotka z programem zrobiona super. Wszystko podzielone na bloki tematyczne zaś w blokach na godziny. Przejrzyście i krótko.

A co w programie? Sesje RPG. Był Warhammer, Wampir, cyberpunk, 7th Sea, Pokemony no i, oczywiście, mój kochany Earthdawn. LARP, planszówki, karcianki, turnieje i konkursy (w tym cosplay pod patronatem Magdaleny „Violet” Kosmoski), bitewniaki, prelekcje i warsztaty. Nie zabrakło też wspaniałych pokazów. Konwent otworzył koncert Łysej Góry, w sobotę grał Etnostation i odbył się pokaz Tańca z Ogniem, zaś w niedzielę fantastyczny pokaz strzelania z batów.

Twierdza zapewniła też swoim uczestnikom noclegi, ale o ich jakości wypowiedzieć się nie mogę, gdyż nie korzystałam.

Przy samym wejściu na konwent, na głównym placu Twierdzy, rozstawiono masę straganów zapełnionych pamiątkami, gadżetami, biżuterią. Można było sobie sprawić steampunkowe zegarki, maskę przeciwgazową albo „najbrzydszą lalkę świata.” Na miejscu był też catering, więc głód nikomu nie groził.

Podsumowując uważam Festiwal Fantastyki Twierdza za bardzo udany. Największym problemem, moim zdaniem, był przepływ informacji – obiekt jest ogromny i ciężko zrobić tak, żeby każdy, wszędzie słyszał ogłoszenia o nadchodzących wydarzeniach. Wiem jednak, że cała ekipa Twierdzy intensywnie dyskutowała na temat konwentu po jego zakończeniu, więc myślę, że druga odsłona konwentu będzie jeszcze bardziej udana. Czego organizatorom, no i sobie bo nie może mnie tam zabraknąć i w tym roku, z całego serca życzę. A Was, drodzy czytelnicy, serdecznie zachęcam do wybrania się na mazury we wrześniu. Naprawdę warto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s